Naše středisko

Historie střediska

Kořeny skautingu v Chrasti sahají až do období první a druhé republiky. Poprvé byla činnost střediska přerušena nacistickou okupační správou v roce 1940. Dvě jeho znovuzrození mezi lety 1945 až 1948 a 1968 až 1970 věrně kopírující osudy celého československého skautingu byla sice krátká, ale středisko si i v těchto časech dokázalo vychovat zdatné nástupce, kteří po pádu komunistické vládní moci opět pozvedli pomyslnou štafetu a pomohli nám roztlačit káru, na níž se po více než třiceti letech stále vezeme.
K třetímu obnovení našeho střediska došlo hned s počátkem roku 1990. Vše bylo nutné vybudovat od základů. Město nám věnovalo celé přízemí jednoho křídla zámku, kde začaly pomalu a svépomocí vznikat naše klubovny, které jsme obývali do roku 2013.
5. května 1990 se v základní škole uskutečnil nábor nových členů a o několik dní později se činnost oddílů rozjela naplno. První tábor se podařilo zorganizovat v červenci 1991 na louce uprostřed lesů poblíž vsi Kutřín.
Všem, kteří u tohoto čtvrtého a doufejme i posledního zrodu stáli, patří naše velké díky. Patří mezi ně František Bobr Poživil, Vladimír Hugo Novotný, Petr Hoki Kvapil, Jindřich Monty Beran, František Medvěd Poživil, Milan Rejpal Tomiško Marie Drákula Šmejdová, Pavla Pýchová a mnozí další.

V roce 2013 jsme získali nové prostory v areálu Zámecké zahrady, kde sídlíme dodnes.

V roce 2009 se naši skauti umístili na druhém místě v celostátním kole Svojsíkova závodu, legendárním Roku Nula.
V letech 2013 a 2017 pořádalo naše středisko krajská kola Svojsíkova závodu, v roce 2019 pak i kolo celostátní.